Betonarme Havuz

Betonarme havuz yapmaya başlamadan önce, havuzun yapılacağı alanın iyi tespit edilmesi, ölçülmesi ve analiz edilmesi gerekir. Havuz yapım esnasında çıkacak olan hafriyat projeye uygun olmalıdır. Zeminin düzgün olması nedeniyle, dolgu, blokaj ve tünevan gibi taş katman malzemesiyle sıkıştırma yapılır. Havuz yapımında gerekli olan işlemler yapıldıktan sonra demir bağlantılar yapılır. Bağlantılar yapıldıktan sonra beton döküme zarar vermeden tesisat ve elektrik işlemleri gerçekleştirilir.

Betonarme yüzmü havuzlarında dikkat edilecek en önemli konulardan biri de havuzlara yabancı maddelerin ve sızıntıların girmemesidir. Bunun için havuzun yalıtımı çok iyi olmalıdır. Suyla temas edecek her yerde havuzun izolasyonu yapılmalıdır. Kale Havuz olarak betonarme havuz yapımı işinde, profesyonel ekibimizle beraber bu konuda en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Betonarme Havuz nasıl yapılır, aşama aşama şu şekilde gerçekleşmektedir;

Betonarme havuzu yapılırken, havuzun nasıl ve nereye yerleştirilmesi gerektiğinin planı iyi yapılmalıdır. Havuzun yapılacağı arazinin buna elverişli olup olmaması iyi saptanmalıdır.

Havuz yapımında ortaya çıkacak hafriyatların iyi hesaplanması gerekir. Hafriyat projesine uygun bir şekilde hareket edilmelidir.

Betonarme havuz yapımında doğru bir zemin oluşturmak önemlidir. Bu yüzden çeşitli katman malzemeleri ve dolgu yöntemleriyle sıkıştırmalar yapılır.

Demir donatılar havuz inşaat işleminin en önemli ayağıdır. Havuz inşaatı projesine bağlı olarak temeldeki demirler titizlikle yerleştirilir.

Betonarme havuz yapımındaki tüm dökümler yapıldıktan sonra demir bağlantılar yerleştirilir.

Demir bağlantılardan sonra gerçekleştirilen ve betona zarar vermemeye özen gösterilerek yapılan, tesisat, mekanik ve elektrik bağlantı işleridir.

Betonarme havuzun perde kalıpları ile betonu da atılarak zeminin kalıbı dökülür. Dökülen kalıp sonrası bir süre beklenir ve havuzun izolasyonu yapılır. Havuza esneklik sağlayıcı malzeme dökülür ve sonra sıva ile şap atılır. 1 gün beklenir ve havuzun sıvası yapılarak tamamlanır.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba,
Bir sorunuz varsa çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.