Prefabrik Havuz

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prestij Havuz olarak, yıllar boyu edindiğimiz tecrübe ve kaliteli tasarım anlayışımızla birlikte, prefabrik havuz yapımı projelerinize bütüncül hizmetler sunmaktayız. Prefabrik havuz, üretimi yapılmış ve kuruluma hazır; kurulum alanına gönderilen bir yer üstü yüzme havuzudur. Prefabrik havuz genellikle, püskürtme beton ve vinil astar havuzları gibi, yerinde inşa edilmesi gereken havuzlardan çok daha hızlı ve kolay şekilde kurulur. En fazla tercih edilen prefabrik havuz modelleri; kalıcı prefabrik havuz fiberglas havuzlar ve prekast beton havuzlardır.

Prefabrik Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle prefabrik havuz yapımı, özellikle özel konutlarda sıklıkla tercih edilmektedir ve kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Kurulumu oldukça pratik olan prefabrik yüzme havuzu projelerinde kullanılan malzeme kalitesi, havuzun kullanım ömrü üzerinde büyük bir önem taşımaktadır. Prefabrik havuz yapımı sırasında kullanılan tüm malzemelerin; yıpranma, sızdırma ve dökülme yapmayacak kalitede olmaları gerekir.

Prefabrik fiberglas, klor sistemleriyle uyumludur ve suyun bazı havuz kimyasallarına olan ihtiyacını ortadan kaldırır. Prefabrik havuz yapımı projelerinde de diğer havuz modellerinde olduğu gibi, suyun daha hijyenik olması için filtreler kullanılır. Havuz filtre sistemi ve su tesisatı kurulumu sırasında, uygulamaların büyük bir titizlikle yapmak gerekir. Prefabrik havuz projelerinde de, klorla uzun süre temasından dolayı bozulma yapmaması için, suya ve klora karşı dayanıklı malzemeler kullanılması gereklidir.

Prefabrik Havuz İmalatının Aşamaları

Prefabrik havuz yapımı birkaç temel aşamadan oluşmaktadır. Tasarımı ve üretimi önceden yapılmış olan prefabrik havuz, konumlanacağı alana getirilir ve kurulumu yapılır. Prefabrik yüzme havuzu yapım sürecinde proje inşası önceden yapıldığı için, püskürtme beton havuzları ve vinil astar havuzlarından daha farklıdır. Prefabrik havuz projelerinin bu havuzlar gibi yerinde inşa edilmesi gerekmediği için, kurulumu çok daha hızlıdır. Prekast beton yüzme havuzu, fabrikamızda kalıp kullanılarak inşa edilen veya dökülen bir beton havuzdur. Beton döküldükten ve tamamen sertleştikten sonra, kurulum için hazırdır. 

Bu yöntem, oldukça eski bir prefabrik havuz yapım yöntemidir. 1940’lardan beri uygulanan bu prefabrik havuz yapımı yöntemi, ev sahibi ve kullanıcılar için oldukça kullanışlıdır. Prekast beton havuzlara bazen dalma havuzları da denir. Çünkü bu havuzlar genellikle boyut olarak, geleneksel püskürtme beton veya gunit havuzlarından çok daha küçüktür.

Bu beton havuzların sevk edilmesi ve yerine oturtulması gerektiğinden, tıpkı bir fiberglas havuz gibi, 12 metreden daha uzun veya 5 metreden daha geniş olamazlar. Bu havuzların derinliği genellikle, 1.2 ile 1.8 metre arasında değişir, bu durum da onları gerçek dalma havuzları olarak kabul etmemizi sağlar.

Prekast beton havuzlar bazen monolitik bir havuz yapısı olarak gelen kabuk yerine, yerinde monte edilen prekast beton duvar panelleri kullanılarak inşa edilir. Bu yöntem aynı zamanda, havuzu tamamlamak için ek beton dökülmesini gerektirebilir; bu durum da havuzun 0 prekast veya prefabrik olmadığı anlamına gelir.

Fiberglas havuzlar ise, farklı fiberglas ve reçineler kullanılarak yapılan, prefabrik ve tek parça yüzme havuzlarıdır. Bu malzemeler, pürüzsüz ve uzun ömürlü bir yüzeye sahip olan; daha dayanıklı ve esnek bir havuz çeperi üretir.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba,
Bir sorunuz varsa çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.