Havuz Kimyasalları

Prestij Havuz’un bu yazısında kışın ve yazın açık alanlardaki havuz bakımı nasıl yapılır? Bireysel bakım yapılabilir mi? Bakım işleminde destek alınmalı mı?
Gibi farklı konuların cevaplarını aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

Düzenli Klor Uygulaması

Havuz kimyasallarında temel madde olarak nitelendirebileceğimiz ürünlerden biri klordur. Havuza girdiğinizde hissettiğiniz yabancı kokunun klor kokusu olması muhtemeldir. Söz konusu maddenin kokusu her ne kadar insanlara yabancı gelse de havuzda kullanılması çok faydalıdır.

Klor, havuzda bulunan mikrop ve zararlı bakteriler ile reaksiyona girme özelliğine sahiptir. Tatbik edildiği andan itibaren söz konusu reaksiyon başlar, havuzdaki mikrop ve bakteriler ölmeye başlar. Havuzun sağlıklı şekilde kullanılması için düzenli klor uygulaması çok önemlidir.

 

PH Düşürücüler

Düzenli olarak kullanılması gereken havuz kimyasallarından biri de PH düşürücülerdir. Söz konusu kimyasalın havuzda kullanımına karar verebilmek için havuzdaki ölçüm analizlerinin değerlendirilmesi gerekir. Eğer havuzdaki PH seviyesi 7,6’nın üzerine çıktıysa havuza PH düşürücü takviyesi yapılması gerekir.

Havuzun ideal PH aralığı 7,2-7,6 arasındadır. Havuz kullanıldıkça bu PH seviyesinin yükseldiği görülür. Yükselen PH seviyesinin en kısa zamanda ideal aralığa getirilmesi gerekir. Bunun için de uygun ölçülerde PH düşürücü kullanılması sorunu çözecektir.

 

Ayak Dezenfektan Havuzu Oluşturulması

Havuzun girişinde küçük, kanal benzeri havuzlar vardır. Söz konusu havuzlar ayak dezenfektan havuzu olarak adlandırılır. Bu havuzlara düzenli olarak ayak dezenfektan kimyasalı uygulaması yapılmalıdır. Söz konusu kimyasal havuza mantar bulaşmasını engelleyecektir.

Havuzda karşılaşılabilecek en yaygın hastalık türü mantardır. Herkesin birlikte kullandığı havuzlarda bu tür cilt hastalıklarının oluşması son derece normaldir. Fakat işletme olarak bu tür hastalıklara karşı tedbir alınması da bir zorunluluktur. Bu tedbirin alınması için de havuz kimyasalları arasında bulabileceğiniz ayak dezenfektanları ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Çöktürücü Uygulaması

Bakımı zamanında yapılmayan havuzlarda insanları en fazla rahatsız eden hususlardan biri de suda asılı duran partiküllerdir. Söz konusu partiküllerin ağırlaşarak dibe çöktürülmesi gerekir. Çöktürücü uygulaması ile suda asılı duran partiküller dibe çöktürülür. Dibe çöken zararlı maddeler topak haline gelerek havuzdan kolayca atılabilir. Söz konusu temizleme işlemi için genellikle ters süpürme metodu kullanılır.

 

Yosun Önleyici Takviyesi

Havuzlarda kullanılan kimyasallardan biri de yosun önleyicilerdir. Yosun önleyiciler havuzda zamanla oluşma ihtimali olan yeşilliklerin ortaya çıkmasını engeller. Burada üründen beklentinin ne olduğuna dikkat etmek gerekir. Ürünün görevi havuzdaki yosunların yok edilmesini gerçekleştirmek değildir. Söz konusu kimyasal havuzda alg oluşumu gerçekleşmeden havuza uygulanmalıdır. Bu sayede havuzdaki kötü görüntü oluşmadan bu durumun önüne geçilmiş olur

 

Temiz Bir Havuz İçin Parlatıcı Uygulaması

Havuzu kullanan insanlar ilk önce havuzun yüzeysel görünüşü ile ilgilenirler. Havuz, yüzeysel olarak her zaman berrak bir görünüm sergilemelidir. Bu ihtiyaç da ancak düzenli parlatıcı uygulaması ile giderilebilir. Özellikle havuz boş iken havuzun zemin ve yan duvarlarına ince detaylara dikkat edilerek parlatıcı takviyesi yapılmalıdır. Uygulamadan sonra havuzunuz her zaman temiz ve berrak bir görünüm alacaktır.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhaba,
Bir sorunuz varsa çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.